Pn.-Pt.: 09:00 - 17:00

Godziny otwarcia

Adres

Jędrzychowska 57A, Zielona Góra

+48 68 322 47 40

Zadzwoń do nas

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to nowoczesne rozwiązanie, które dostarcza energię w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Pomagamy naszym Klientom już na etapie wyboru rodzaju oraz liczby kolektorów słonecznych. Doradzamy, w jaki sposób wybrać systemy solarne odpowiednie dla systemu grzewczego. Montujemy kolektory płaskie i próżniowe, a także doradzamy, jak korzystać z tych urządzeń.

Co to jest kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia, które służą do przekształcania energii promieniowania słonecznego w ciepło. W każdym kolektorze znajduje się płyn – glikol propylenowy, który pełni rolę nośnika ciepła. Glikol zbiera ciepło z kolektorów i przesyłany jest do wężownicy, odpowiadającej za nagrzewanie wody.

Co wpływa na działanie kolektorów słonecznych?

Energooszczędność kolektorów słonecznych zależy od ich sprawności oraz wydajności, która jest bezpośrednio związana z ustawieniem ich względem stron świata. Najlepsze wyniki osiągają urządzenia zwrócone w kierunku południowym. W przypadku kolektorów płaskich odchylenie w kierunku wschodnim lub zachodnim nie powinno przekraczać 15 stopni. W przypadku większego odchylenia kolektor słoneczny powinien mieć zdecydowanie większą powierzchnię.

W sytuacji, gdy obiekt ma niekorzystne położenie względem stron świata, należy wykorzystać kolektory rurowe, umożliwiające dopasowanie kierunków ustawienia absorbera. To odróżnia te urządzenia od kolektorów płaskich. Warto pamiętać, że w przypadku kolektorów słonecznych kluczowe znaczenie ma również kąt ustawienia – to on często decyduje o wydajności. Najlepsze efekty można zaobserwować w sytuacji, gdy promienie słoneczne będą badać prostopadle do powierzchni kolektora.

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Kolektory możemy podzielić na:

  • kolektory płaskie,
  • kolektory próżniowe,
  • kolektory z rurką cieplną.

Największą popularnością w Polsce cieszą się kolektory płaskie – wybierane ze względu na atrakcyjną cenę oraz bezproblemowy montaż. Ich największa wydajność przypada na okres od czerwca do sierpnia. W chłodniejszych miesiącach następuje u nich znaczny spadek poboru ciepła, co przekłada się na mniejszą wydajność.

Kolektory próżniowe posiadają absorber otoczony tzw. próżnią. Dzięki niej urządzenia tego rodzaju nie wykazują tak znacznego spadku ciepła w chłodniejsze dni. Ze względu na te niewątpliwe zalety ich cena jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych kolektorów płaskich.

Z kolei kolektory z rurką cieplną są wyposażone w rurkę wypełnioną cieczą pośredniczącą. Odpowiadają za dostarczanie ciepła przez cały rok – niezależnie od warunków atmosferycznych. Często to jedno z najdroższych obecnie rozwiązań dostępnych na rynku.

AC-Summer-maintenance