Pn.-Pt.: 09:00 - 17:00

Godziny otwarcia

Adres

Jędrzychowska 57A, Zielona Góra

+48 68 322 47 40

Zadzwoń do nas

Jak dobrać ogrzewanie w domach pasywnych?

dom pasywny

Jak dobrać ogrzewanie w domach pasywnych?

Koszty utrzymania budynku w znacznej mierze zależą od poziomu wydatków związanych z jego użytkowaniem. Nowoczesne projekty zakładają więc używanie takich materiałów termoizolacyjnych, które zagwarantują możliwość skutecznego powstrzymywania ucieczki ciepła. Szczególnym przykładem budynków o zmniejszonym zapotrzebowaniu na ciepło są budynki pasywne. Ich dobre parametry cieplne nie oznaczają jednak, że mogą one być pozbawione systemu ogrzewania – przeciwnie musi się on odznaczać ponadprzeciętną efektywnością i znikomymi potrzebami co do energii pierwotnej. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są najczęściej stosowane w takich przypadkach.

Dom pasywny, czyli jaki?

Domy pasywne to budynki, które mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię pierwotną dzięki swojej konstrukcji oraz użytym materiałom. Ich bryła jest zwykle uproszczona, by uniknąć niepotrzebnego marnowania energii. Są one dobrze zaizolowane termicznie, a do ich ogrzewania korzysta się także z energii promieni słonecznych dogrzewających wnętrze przez duże przeszklenia. Specyficzna jest też orientacja budynku i rozkład pomieszczeń – te, które są najczęściej wykorzystywane, znajdują się od strony południowej, a używane rzadziej od północy. W efekcie dom pasywny potrzebuje do ogrzewania zaledwie 15 kWh/m2.

Jak ogrzewać dom pasywny?

Ze względu na znikome zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym moc instalowanych urządzeń jest znacznie mniejsza. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie lub powietrzu. Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, które uzyskują znakomitą wydajność, a przy tym są niekłopotliwe w obsłudze. Do domów pasywnych mogą być wybierane zarówno klasyczne urządzenia powietrze-woda, podłączone do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, jak i pompy powietrze-powietrze, które mogą być łączone z instalacją wentylacyjną i rekuperacją. Częstym wyborem jest stosowanie pomp ciepła z wbudowaną możliwością chłodzenia, które latem działają tak jak system klimatyzacyjny.

Comments are closed.
Kategorie
About
We offer 24/7 Emergency Service to all of our customers. You can always count on AirPro Experts to get to you fast and get the job done right the first time. We use state-of-the-art diagnostic equipment to find the source of your heating and air conditioning problems and fix them fast.