Pn.-Pt.: 09:00 - 17:00

Godziny otwarcia

Adres

Jędrzychowska 57A, Zielona Góra

+48 68 322 47 40

Zadzwoń do nas

Jak często należy serwisować kotły gazowe?

serwis kotła gazowego

Korzystanie z gazu do ogrzewania budynku jest dla użytkownika bardzo wygodne. Nie wymaga dodatkowych ingerencji poza ustawieniem pożądanej temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku wszystkich urządzeń nie obejdziemy się bez regularnego serwisowania kotłów gazowych. Zaniedbania w tym zakresie doprowadzą z czasem do wzrostu zużycia paliwa, a także przełożą się na krótszą żywotność urządzeń. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o właściwej konserwacji kotłów tego typu.

Dlaczego serwisowanie kotła jest potrzebne?

Każde urządzenie gazowe powinno zachowywać pełną sprawność, ponieważ uszkodzenie związane z wyciekiem gazu może po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia doprowadzić do wybuchu. Problemy ze spalaniem mogą też oznaczać powstawanie groźnego czadu, a zanieczyszczenie wymiennika ciepła w krótkim czasie sprawi, że do uzyskania tej samej temperatury potrzebna będzie większa ilość gazu.

Co robi się w ramach serwisowania kotła gazowego?

Serwis kotła wiąże się z kilkoma czynnościami. Ważne będzie zweryfikowanie stanu palnika oraz jego demontaż i czyszczenie. Liczyć się będzie sprawdzenie szczelności i w razie potrzeby wymiana uszczelnień. Konieczne będzie też zwykle czyszczenie wymiennika, a także odpływu kondensatu, jeśli w grę wchodzi kocioł kondensacyjny. Nie można zapomnieć o zapalarce oraz przejrzeniu połączeń hydraulicznych oraz elektryki kotła. Serwisant powinien również ocenić prawidłowość funkcjonowania czujników, regulatorów pokojowych, a także pomp obiegowych i zaworów instalacji grzewczej. W kotłach z zamkniętą komorą spalania istotne będzie sprawdzenie przepływu nawiewanego powietrza.

Jaka jest optymalna częstotliwość serwisowania kotłów gazowych?

Kotły gazowe najlepiej poddawać przeglądom w terminach zalecanych przez ich producentów. W większości przypadków będzie to dwa razy w ciągu roku – przed sezonem grzewczym i po nim. Znaczna część kotłów musi być jednak kontrolowana tylko raz w roku. Na przeglądach nie warto oszczędzać – najmniejsza awaria pochłonie znacznie większe kwoty.

Comments are closed.
Kategorie
About
We offer 24/7 Emergency Service to all of our customers. You can always count on AirPro Experts to get to you fast and get the job done right the first time. We use state-of-the-art diagnostic equipment to find the source of your heating and air conditioning problems and fix them fast.